Zanim zacznę zwiedzać nowe miejsce, zazwyczaj staram się gdzieś wspiąć, aby zrobić pierwsze rozpoznanie terenu. Też tak masz? W tym tekście podzielę się z Tobą moimi ulubionymi miejscami z niesamowitym widokiem na Karkonosze i okolice.
1. Wysoki Kamień w Górach Izerskich (1058 m n.p.m.)
Wysoki Kamień jest widoczny prawie z każdego punktu Szklarskiej Poręby. Poznać go można po kamiennej wieży, na którą wprawdzie nie można się wspiąć, jednak już sam widok z pobliskich skałek na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską jest wart zachodu.
2. Kaplica Św. Anny na zboczu Grabowca (784 m n.p.m.)
To miejsce to odkrycie naszych tegorocznych wędrówek. Podziwiać stąd można nie tylko Karkonosze, ale również całą Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi ją wzgórzami i górami.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
Na zachodnim stoku Grabowca (784 m n.p.m.) stoi osobliwa kapliczka, która została wzniesiona w XVIII wieku na planie elipsy. Jej powstanie powiązane jest ze żródełkiem zwanym Żródłem Miłości, które wypływa nieopodal kaplicy. Ma ono swoje początki w 1212 roku. Według legendy, kto siedmiokrotnie okrąży kaplicę z wodą w ustach ze źródła, ten zapewni sobie szczęście w miłości!
3. Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie (755 m n.p.m.)
Zakręt Śmierci to jeden z głównych punktów turystycznych w Szklarskiej Porębie. Rozciąga się z niego wspaniały widok na Karkonosze oraz Szklarską Porębę. Został on wybudowany w latach 1935-1937 przez Niemców jako strategiczny obiekt militarny. Swoją nazwę zawdzięcza nieszczęśliwemu wypadkowi, kiedy to po wojnie w 1945 roku kilka radzieckich ciężarówek spadło w przepaść.
Zakręt i widok na Karkonosze najlepiej podziwiać z platformy widokowej, którą zbudowano powyżej zakrętu.
4. Złoty Widok w Michałowicach (650 m n.p.m.)
Punkt widokowy „Złoty Widok w Michałowicach” leży w kameralnej wiosce pomiędzy Piechowicami i Jagniątkowem. Wiedzie do niego leśna ścieżka. Po drodze warto zatrzymać się przy zgrupowaniu skałek, w których zobaczyć można kociołki wietrzeniowe. Największy z nich ma 1,5 metra średnicy i 1 metr głębokości. Skałki kryją również w sobie różniej wielkości jaskinie.
Od niedawna na Złotym Widoku zbudowano platformę widokową z ławeczkami. Nie oceniam tego pomysłu, jednak moim zdaniem to miejsce straciło przez to swój urok. Niemniej jednak widok na Karkonosze i Pogórze Karkonoskie jest przepiękny.
5. Zamek Chojnik w Sobieszowie (627 m n.p.m.)
Kolejnym miejscem z pięknym widokiem na Karkonosze jest baszta na Zamku Chojnik. Z baszty podziwiać można 360 stopniową panoramę ze Śnieżką, Śnieżnymi Kotłami, pobliskimi wioskami i całą Kotliną Jeleniogórską.
Początki zamku sięgają aż drugiej połowy XIII wieku, kiedy to Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł na wzgórzu Chojnik dwór myśliwski o cechach obronnych. Chojnik jest jedynym z zamków w Europie, który nigdy nie został zdobyty. Od jego południowo-wschodniej strony otacza go 150-metrowa przepaść, opadająca do tzw. Piekielnej Doliny.
Więcej o historii zamku i krążących o nim legendach przeczytasz tutaj.
6. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie (610 m n.p.m.)
To kolejny piękny widok w Karkonoszach zwany Złotym. Podobnie jak w Michałowicach również tutaj niedawno zbudowano platformę widokową dla turystów. Złoty Widok chętnie odwiedzają tutejsze alpaki. Tak, nie przesłyszałeś się. Spacer z alpakami to jedna z osobliwych atrakcji w Szklarskiej Porębie.
7. Wieża na Zamku Księcia Henryka (506 m n.p.m. Wzgórze Grodna)
Na szczycie wzgórza Grodna pośród malowniczego lasu znajdują się ruiny Zamku Księcia Henryka. Budowę zamku rozpoczęto w 1806 roku na polecenie Księcia Henryka LXII von Reuss. Z wieży zamkowej podziwiać można prawie całe pasmo Karkonoszy oraz okoliczne miejscowości – Marczyce, Sosnówkę, Podgórzyn i Staniszów.
W Karkonoszach takich pięknych miejsc z widokiem jest mnóstwo. Za każdym razem odkrywam nowe! Wystarczy wdrapać się na jakieś wzgórze czy skałki, aby delektować się pięknem moich rodzinnych gór.
Spodobał Ci się ten tekst? Znasz inne miejsca z pięknym widokiem na Karkonosze?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
No i nie zapomnijmy o Sokoliku i Krzyżnej Górze!
Z Rudaw Janowickich też są piękne widoki na Karkonosze. Trochę dalej, za to z innej perspektywy 🙂
hej, dodałabym do tego świetnego zestawienia Górę Szybowcową
E.
Tak, z Góry Szybowcowej też jest mega widok 🙂