Kiedy jeździsz w góry? Latem i zimą? Wiosna to świetna pora na spacer lub wędrówkę w Karkonoszach. Czekają na Ciebie puste szlaki, natura budząca się do życia i piękny górski krajobraz. Poznaj 7 tras spacerowych w Karkonoszach na wiosenny wypad w góry.
7 tras spacerowych na wiosenny wypad w Karkonosze
W poniższym tekście poznasz miejsca na spacer w Karkonoszach poza utartymi szlakami. Większość turystów koncentruje się na atrakcjach wszystkim znanym. Chcą zobaczyć Wodospad Kamieńczyka, wejść na Śnieżkę bądź wjechać kolejką na Szrenicę i pospacerować do Śnieżnych Kotłów.
Karkonosze mają jednak o wiele więcej do zaoferowania. Karkonoskie wioski i małe miejscowości skrywają w sobie wiele nieznanych perełek i są wymarzonymi miejscami na wiosenną wędrówkę. Z dala od tłumów i zadeptanych ścieżek.
Zobacz, jakie mniej znane miejsca warto zobaczyć będąc w Karkonoszach.
1. Spacer w Karkonoszach na Złoty Widok w Michałowicach
Szukasz spokojnego miejsca na relaksujący spacer w lesie zwieńczony pięknym widokiem na Karkonosze? Wybierz się do kameralnej miejscowości Michałowice, która znajduje się na Pogórzu Karkonoskim pomiędzy Piechowicami a Jagniątkowem.
W Michałowicach na krawędzi nieczynnego kamieniołomu powstała nowa platforma widokowa o nazwie Złoty Widok. Rozpościera się z niej malownicza panorama na zachodnią część Karkonoszy i Gór Izerskich ze Szklarską Porębą. W drodze na Złoty widok spotkać można kociołki wietrzeniowe. Największy z nich ma ponad 1 metr głębokości. Poszukaj również jaskiń, które ukryte są wśród skałek.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
Około 300 metrów dalej po lewej stronie znajduje się nieczynny kamieniołom granitu. Użyto go między innymi do budowy „Pałacu Kultury i Nauki” w Warszawie” oraz „Portu Północnego” w Gdańsku”.
Trasa spacerowa na Złoty Widok oznaczona jest żółtym trójkątem na białym tle. Najlepiej zacząć spacer na skwerze przy ulicy Sudeckiej i Śnieżnej, na którym przez zainstalowane dla turystów lornetki poobserwować możesz Karkonosze ze szczytami: Śnieżne Kotły 1490 m n.p.m. (na środku), Wielki Szyszak 1509 m n.p.m., Śmielec 1424 m n.p.m. (po lewej stronie od Śnieżnych Kotłów), Łabski Szczyt 1471 m n.p.m., Szrenica 1362 m n.p.m (po prawej stronie od Śnieżnych Kotłów).
2. Wycieczka na Wodospad Podgórnej i Kaskadę Myi w Przesiece
Wspaniałą alternatywą na spacer w Karkonoszach dla zatłoczonych wodospadów Kamieńczyk i Szklarka jest Wodospad Podgórnej i mniej znane Kaskady Myi w Przesiece.
Przesieka to uroczo położona miejscowość wypoczynkowa u podnóża Karkonoszy, która rozciąga się na wysokości 480 – 650 m n.p.m. Jej malownicze położenie w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej sprawiło, że swego czasu była ona popularniejsza nawet od Karpacza.
Wodospad Podgórnej to trzeci co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach (po Kamieńczyku i Szklarce). Podgórna wypływa spod góry Mały Szyszak i tworzy trójkaskadowy 10 metrowy wodospad z basenem erozyjnym, który upodobały sobie „morsy”.
Na Wodospad Podgórnej najlepiej dojdziesz z leśnego parkingu na końcu ulicy Droga do Wodospadu. Przy wodospadzie znajduje się wiata z ławeczkami, więc można urządzić sobie kameralny piknik.
Nieopodal Wodospadu Podgórnej znajduje się drugi mniej znany wodospad Kaskada Myi (547 m n.pm.). Wodospad ten położony jest przed ujściem Myi do potoku Podgórnej. Trasa do kaskady jest świetnie oznakowana. Stojąc na mostku przy parkingu na końcu ulicy Droga do Wodospadu pójdź prosto, jeśli kierujesz się do Kaskady Myi, albo w prawo, jeśli chcesz dojść do Wodospadu Podgórnej.
3. Trasa z Zakrętu Śmierci na platformę widokową Zbójeckie Skały
Zakręt Śmierci (755 m n.p.m.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Szklarskiej Poręby. Wprawdzie położony jest on już w Górach Izerskich, ale roztacza się z niego niepowtarzalny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Zakręt Śmierci został zaprojektowany i wybudowany na polecenie Hitlera jako obiekt militarny. Swoją nazwę zyskał z powodu wielu nieszczęśliwych wypadków, które miały tutaj miejsce. Zatacza on prawie 360 stopni.
Powyżej zakrętu zbudowano platformę widokową z ławeczkami. Miejsce jest bardzo turystyczne, dlatego jako nasz następny cel obieramy Zbójeckie Skały i jeszcze mało znany punkt widokowy przy skałkach.
Po drodze jakieś 900 metrów od zakrętu warto zboczyć w leśną drogę i zobaczyć starą sztolnię, w której wydobywano kiedyś piryt. Zbójeckie Skały, zwane kiedyś Rzeźnickie Skały to grupa skał 12-metrowej wysokości, które wznoszą się na wysokości 660-686 m n.p.m. nad tzw. Mniszym Lasem w Szklarskiej Porębie Dolnej. Kiedyś był to teren górniczy, o czym świadczą pozostałości licznych nieczynnych sztolni w Mniszym lesie.
Poniżej Zbójeckich Skał powstała nowa platforma widokowa wijącą się pomiędzy drzewami Mniszego Lasu. Przed platformą znajduje się drewniana wiata z ławeczkami i miejscem na ognisko.
Z platformy podziwiać możesz całe pasmo Karkonoszy, okoliczne wioski, Chojnik i Kotlinę Jeleniogórską. Przed wojną nieopodal platformy stało malownicze schronisko z wieżą widokową, które po wojnie zostało przemianowane na dom kolonijny „Grunwald”. Niestety została po nim tylko kupka gruzu. W latach 60 został wyłączony on z użytkowania, rozgrabiony i podpalony.
Do platformy przy Zbójeckich Skałach dojdziesz z Zakrętu Śmierci szklakiem żółtym, obierając kierunek Szklarska Poręba Dolna.
4. Malownicza wędrówka z Zachełmia na Zamek Chojnik
Na Zamek Chojnik prowadzi wiele szlaków. Większość turystów wchodzi na zamek szlakiem czarnym bądź czerwonym z Sobieszowa. Z tego powodu oba szlaki są dość zatłoczone, dlatego proponuję spacer szlakiem zielonym spod Hotelu Chojnik, który znajduje się w malowniczej miejscowości Zachełmie.
Szlak zielony wiedzie z Przełęczy Ludomira Różyckiego w Zachełmiu przez mieszany las do „Żelaznego Mostku”. Z „Żelaznego Mostku” należy odbić w prawo. Tutaj zaczyna się wspinaczka pod górę przez stary bukowy las aż do Przełęczy Żarskiej, gdzie można sobie odpocząć przed końcowym odcinkiem spaceru.
Ostatni odcinek marszu może być dość męczący, za to bardzo atrakcyjny. Na zamek prowadzą kamienne schody biegnące wśród granitowych skał.
Zamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II. Z wieży zamkowej rozciąga się 360 stopniowa panorama, która przyprawi Cię o szybkie bicie serca.
Więcej o Zamku Chojnik i krążących o nim legendach przeczytasz tutaj.
5. Spacer do Kaplicy Świętej Anny na Wzgórzu Grabowiec w Sosnówce
Kolejne miejsce na spacer w Karkonoszach to Kaplica Świętej Anny nieopodal Sosnówki. Kaplica znajduje się na zachodnim zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Obok kaplicy tryska Źródło Miłości, które swój początek ma w 1212 roku. Według legendy, kto siedmiokrotnie okrąży kaplicę z wodą w ustach ze źródła, ten zapewni sobie szczęście w miłości.
Kaplica pochodzi z XIII wieku i została zbudowana w celu walki z prasłowiańskim kultem pogaństwa, który był wiodący w tych okolicach. Swój barokowy wygląd kaplica zyskała dopiero w XVIII wieku.
Obok kaplicy znajduje się gospoda „Przy Dobrym Źródle” z tarasem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Zamek Chojnik i Karkonosze. Posilisz się tutaj domowym ciastem i kawą.
Niedaleko kaplicy znajduje się skała Patelnia – jeden z polskich czakramów, gdzie możesz naładować się kosmiczną mocą.
Do kaplicy można dojść na różne sposoby: szlakiem żółtym z Sosnówki, szlakiem niebieskim z Miłkowa albo szlakiem żółtym z Karpacza Biały Jar.
Jeśli chcesz podjechać pod kaplicę jak najbliżej samochodem, to jadąc z Karpacza przed rozwidleniem dróg do Podgórzyna i Sosnówki skręć w prawo w drogę kierującą do DW Lubuszanin. Przed wjazdem do domu wczasowego po prawej stronie jest mały parking leśny, gdzie możesz zaparkować samochód. Stamtąd jest już tylko parę kroków do kaplicy.
6. Wędrówka na Zamek Księcia Henryka Staniszów-Marczyce
Zamek Księcia Henryka to w miarę młody zamek. Jego budowę rozpoczęto w 1806 roku na polecenie Księcia Henryka LXII von Reuss, który zamarzył o posiadaniu zamku myśliwskiego, który miał być stylizowany na średniowieczną warownię.
Budowla znajduje się na wzgórzu Grodna (506 m n.p.m.) – jednym ze Wzgórz Łomnickich i posiada fantastyczny widok na całe pasmo Karkonoszy oraz okoliczne miejscowości – Marczyce, Sosnówkę, Podgórzyn i Staniszów.
Na zamek najlepiej dojdziesz żółtym szlakiem od strony Sosnówki lub Staniszowa. Możesz również wybrać szlak niebieski z Marczyc.
7. Spacer w Karkonoszach na Zaporę na Łomnicy i Wzgórze Karpatka w Karpaczu
Zapora na Łomnicy to bardzo romantyczne miejsce na spacer, znajdujące się dosłownie parę kroków od deptaka w centrum Karpacza. Wzniesiono ją w latach 1910 – 1915 z kamiennych bloków w ramach programu przeciwpowodziowego, aby poskromić Łomnicę – jedną z najniebezpieczniejszych rzek w Karkonoszach. Zapora utworzyła sztuczny zalew i wodospad.
Szczytem zapory biegnie czerwony szlak, którym dojdziesz pod Karpatkę – wzniesienie o wysokości 727 m n.p.m. Czerwony szlak prowadzi przez las, porośnięty świerkami, sosnami i bukami. Wypatruj niebieskiego znaku i odbij przy nim w lewo. Poprowadzi Cię on na sam szczyt Karpatki.
Na szczycie Karpatki znajdziesz liczne formacje skalne z kociołkami wietrzeniowymi i piękny sosnowy las. Kiedyś ten teren był miejscem wydobycia srebra. Do dzisiaj zachowały się wykute na czworobocznych słupkach krzyże, które wskazywały granicę starych XVIII- wiecznych działek górniczych.
Dzisiaj Karpatka to spokojne, trochę zapomniane miejsce z widokiem na piękny górski krajobraz.
Spodobał Ci się ten tekst? Chcesz podzielić się Twoimi ulubionymi miejscami na spacer w Karkonoszach?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Z tego co mi się wydaje zakręt śmierci zbójeckie Skały nie leżą w Karkonoszach a górach izerskich. Pozdrawiam
Zgadza się, dlatego w tekście napisałam, że jest to atrakcja leżąca wprawdzie w Górach Izerskich, ale z racji tego, że roztacza się z niej niepowtarzalny widok na Karkonosze, została ujęta w tekście.