Spędzasz urlop w Karkonoszach i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Karpaczu? Oprócz Śnieżki i karkonoskich szlaków znajdziesz tutaj wodospady, formacje skalne, muzea i wiele innych ciekawych miejsc. Zobacz 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Karpaczu.
Co zobaczyć w Karpaczu
1. Dziki Wodospad
Niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę znajduje się Dziki Wodospad, który został sztucznie utworzony wraz z kamienną zaporą, aby chronić Karpacz i okolice przed nieokiełznaną rzeką Łomnica.
Ta niepozorna rzeczka w przeszłości doprowadzała do ogromnych powodzi w całej Kotlinie Jeleniogórskiej, dlatego w latach 1910-1915 zbudowano na niej zaporę, która chroni okolice przed jej niszczycielską siłą.
2. Punkt Anomalii Grawitacji
Poniżej Dzikiego Wodospadu przy ulicy Strażackiej znajduje się bardzo osobliwa atrakcja Karpacza, czyli tzw. Punkt Anomalii Grawitacji. Wydaje się tutaj, że samochód sam wjeżdza pod górkę.
Przekonaj się sam. Zatrzymaj się przy tablicy oznaczającej punkt anomalii grawitacji. Następnie wrzuć bieg jałowy i obserwuj, czy Twój samochód sam wtoczy się pod górkę.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
Anomalia grawitacji w Karpaczu to złudzenie optyczne związane z ukształtowaniem terenu i mylną oceną naszego mózgu.
3. Kościół Wang
Niewątpliwą atrakcją Karpacza jest Kościół Wang – najstarszy drewniany kościół w Polsce. Kościół został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w norweskiej miejscowości Vang. W 1841 roku kupił go pruski król Fryderyk Wilhelm IV z zamiarem postawienia budowli na jednej z wysp w pobliżu Berlina. Za namową hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca postawiono go jednak w sercu Karkonoszy.
Kościół Wang to prawdziwe dzieło sztuki. Zdobią go liczne rzeźby i motywy z epoki Wikingów a wejścia do kościoła strzegą dwa lwy.
4. Karkonoskie Tajemnice
Jeśli chcesz spotkać Ducha Gór i poznać karkonoskie legendy, to warto wybrać się do Muzeum Karkonoskie Tajemnice. W podziemiach muzeum znajduje się multimedialna ekspozycja, dzięki której zapoznasz się z historią i odkryjesz największe tajemnice Karkonoszy.
Karkonoskie Tajemnice powstały w miejscu odkrycia zabytkowego kostura Ducha Gór, który wykopany został w 2011 roku podczas prac budowlanych. Obecnie eksponat można podziwiać w Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
5. Zapora na Łomnicy
Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć w Karpaczu jest Zapora na Łomnicy. Podobnie jak Dziki Wodospad zapora powstała w latach 1910-1915, aby poskromić dziką górską rzekę Łomnica.
Zaporę zbudowano z masywnych granitowych bloków, przez które przelewają się wody Łomnicy tworząc malownicze kaskady. Korona zapory ma 105 metrów długości i można przespacerować się nią na drugą stronę rzeki.
6. Wzgórze Karpatka
Powyżej Zapory Łomnica znajduje się Wzgórze Karpatka z malowniczym widokiem na Karkonosze. Jeszcze w XVIII wieku wydobywano tutaj rudy srebra. Wzgórze porasta sosnowy las, pośród którego ukryte są kociołki wietrzeniowe.
Karpatka to miejsce dla ludzi szukających wytchnienia od turystycznego zgiełku centrum Karpacza.
7. Krucze Skały
W dzielnicy Wilcza Poręba przy ulicy Skalnej w Karpaczu znajduje się szczególna atrakcja dla amatorów wspinaczki skałkowej. Wierzchołek skały to świetny punkt widokowy z panoramą na Karpacz i Karkonosze.
Krucze Skały były miejscem eksplorowania przez średniowiecznych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Występowały w nich duże skupiska pegmatytów z takimi minerałami jak szafirów i turmaliny. Najcenniejsze okazy znalezione w tym miejscu znajdują się obecnie w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu.
8. Muzeum Sportu i Turystyki
Będąc w Karpaczu warto odwiedzić również Muzeum Sportu i Turystyki, które znajduje się w zabytkowej chacie o konstrukcji przysłupowej. W muzeum zapoznasz się z najważniejszymi momentami w dziejach polskiego sportu i poznasz historię karkonoskiej turystyki.
9. Deptak miejski
Miejscowość może poszczycić się również deptakiem miejskim, wokół którego koncentrują się liczne restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Deptak znajduje się przy ulicy Konstytucji 3 Maja i stanowi turystyczne centrum Karpacza.
10. Dom ostatniego Laboranta
Karpacz był w XVIII wieku stolicą karkonoskiego ziołolecznictwa. W tej małej miejscowości mieszkało aż 18 laborantów, którzy wytwarzali przeszło 200 rodzajów leków na różne dolegliwości.
Ostatni karkonoski laborant – Ernst August Zölfel, zmarł w Karpaczu w 1884 roku. Jego dom znajduje się przy ulicy Konstytucji 3 Maja 26. Obecnie jest w prywatnych rękach i nie ma możłiwości zwiedzania, ale można obejrzeć go zewnątrz.
Gdzie nocować w Karpaczu?
W Karpaczu jest wiele fantastycznych miejsc na nocleg. Różnią się komfortem i ceną. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone przez nas miejscówki na wymarzony urlop w Karkonoszach.
Hotel Rezydencja
Tradycyjny górski hotel w centrum Karpacza. Hotel znajduje się w otoczeniu zacisznego ogrodu, powyżej deptaka miejskiego. Dysponuje parkingiem, pyszną restauracją, sauną i wifi. Sprawdź dostępność tutaj.
Dziki Potok
Ekskluzywny hotel, położony w spokojnej części Karpacza z pięknym widokiem na Kotlinę Jeleniogórską. Hotel oferuje bogate zabiegi spa, basen, saunę, restaurację, wifi i parking. Sprawdź dostępność tutaj.
Willa Tyrolczyk
Urokliwa drewniana willa z dwiema sypialniami, otoczona starym ogrodem i lasem. Do dyspozycji masz cały dom z wanną spa, kominkiem i tarasem z widokiem na góry. Możesz zabrać Twojego zwierzaka. Sprawdź dostępność tutaj.
Spodobał Ci się ten tekst? Znasz jakieś inne atrakcje w Karpaczu, które warto zobaczyć?
Polub, skomentuj, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Wybieram się niebawem do Karpacza. Pierwszy raz. Liczę, że będzie fajnie 🙂 Zaciekawił mnie ten punkt anomalii 😀
Ta anomalia grawitacji, to złudzenie optyczne, ale warto się samemu przekonać. Pozdrawiam