Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, gorączkowe poszukiwania prezentów i czas strojenia choinki. U naszych zachodnich sąsiadów przygotowania do Świąt zaczynają się dużo wcześniej, bo już w pierwszą niedzielę adwentu, która przypada między 27 październikiem a 3 grudnia. W święta w Niemczech celebruje się liczne zwyczaje, poprzedzające narodziny Chrystusa. I choć za większością niemieckich zwyczajów stoi często czysty komercjalizm, to jest to bardzo piękny i nastrojowy okres.
Świąteczne Jarmarki
Pierwszym zwiastunem nadchodzących Świąt w Niemczech są tradycyjne, świąteczne jarmarki. Rozpoczynają one okres adwentu i trwają najczęściej do Wigilii, a w większych miastach, nawet do Sylwestra. O ich tradycji i specjałach przeczytać można tutaj.
Wieniec adwentowy
W większości niemieckich domów pojawia się wieniec adwentowy, upleciony z jodły lub świerku, przystrojony wstążkami, bombkami i szyszkami. Każdy wieniec posiada cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentową, zapala się pierwszą świecę, a w każdą kolejną następne. W ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem płoną wszystkie cztery świece.
Kalendarz Adwentowy
Dzieci w Niemczech już od pierwszego dnia grudnia cieszą się z kalendarza adwentowego, w kształcie domku bądź choinki z dwudziestoma czterema okienkami. Każdego dnia adwentu mogą one otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze i czekoladki. Niektórzy sami przygotowują kalendarze nie tylko dla swoich pociech, ale także dla bliskich. W okienkach kalendarza umieszczają małe prezenty, liściki, albo własnoręcznie upieczone ciasteczka.
W całym okresie adwentu w niemieckich oknach świecą się kolorowe lampki, choinkowe ozdoby, gwiazdeczki, szyszki i renifery. Z domów unoszą się aromatyczne zapachy świątecznych wypieków. Najsłynniejszym ciastem są: Weihnachtsstollen – strucla bożonarodzeniowa z rodzynkami i bakaliami, Lebkuchen, smakowite pierniczki, a także inne ciasteczka o różnych, świątecznych kształtach.
Choinka
W Święta w Niemczech nie może też zabraknąć choinki. Choinkę w Niemczech ubiera się o dużo wcześniej niż w Polsce. Zwyczaj strojenia drzewka bożonarodzeniowego wywodzi się właśnie z Niemiec i stamtąd został przeniesiony na inne kraje. Do Polski przenieśli ją w czasach zaborów niemieccy protestanci. Miało to miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku.
Na niemieckim stole wigilijnym króluje sałatka ziemniaczana i pieczona kiełbasa. Niemcy nie łamią się opłatkiem i nie nakrywają wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Szczególnie świątecznie obchodzi się tutaj pierwszy dzień świąt, gdzie na uroczystym obiedzie spożywa się pieczoną gęś, indyka lub kaczkę, faszerowaną jabłkami i suszonymi owocami. W niemieckich domach czas kolacji wigilijnej oznajmia dźwięk dzwoneczka i zapalenie świeczek na choince. Wiodącym alkoholem jest tu grzane wino, doprawiane gożdzikami, cynamonem i skórką z pomarańczy.
Życzę wszystkim pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Spodobał ci się mój wpis? Masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.