Wokół nas unosi się silny zapach siarki, lodowaty wiatr i gorąca para z pobliskiego źródła na przemian smagają nam twarze. Pod naszymi stopami bulgoczą fumarole – otwory z wyziewami składników lotnych magmy. Jesteśmy w Parku Narodowym Yellowstone, pod którym znajduje się superwulkan. Jego wybuch mógłby zniszczyć znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadzić do nadejścia kolejnej epoki lodowcowej.
Park Narodowy Yellowstone
Yellowstone w stanie Wyoming to najstarszy park narodowy i największy obszar geotermalny na świecie. Powstał w miejscu, w którym 640 tys. lat temu doszło do erupcji wulkanu, który wyrzucił tysiąc kilometrów sześciennych lawy. Słynie z gorących źródeł, licznych gejzerów, wulkanów błotnych, których aktywność zawdzięczają komorze magmowej, znajdującej się pod całym obszarem parku.
Black Sand Basin
Jedne z najbardziej spektakularnych tworów geotermalnych na terenie całego parku znajdują się w Black Sand Basin (basen z czarnego piasku). Jego kolorowe odcienie wody powstały w połączeniu niebieskiej barwy wody z żółtymi cyjanobakteriami.
Grand Prismatic Spring
Największym gorącym źródłem w Yellowstone i zarazem trzecim, co do wielkości gorącym źródło na świecie jest Grand Prismatic Spring. Jego nazwa pochodzi od barwnych kolorów wody, która przypomina rozszczepienie światła przez pryzmat.
Gejzer Old Faithful
Najpopularniejszym gejzerem w parku jest Old Faithful. „Stary wierny” wybucha przeciętnie 17 razy na dobę i podczas erupcji wyrzuca nawet do 32 tysięcy litrów wrzącej wody.
Mamoth Hot Springs
Najbardziej rozległy kompleks gorących źródeł to Mamoth Hot Springs. Kompleks powstawał na skutek osadzania się węglanu wapnia, który wypłukiwany był przez tysiące lat przez źródlane wody.
Zwierzęta w Yellowstone
Yellowstone uchodzi za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Wędrując po parku napotykamy stado dzikich bizonów, pojedyncze niedźwiedzie, mnóstwo jeleni mulaków i drobnych gryzoni.
Wodospady w Yellowstone
Park Yellowstone przecina głęboki wąwóz, do którego wpadają z ogromną siłą malownicze wodospady. Dla nas to namiastka przed wizytą w Wielkim Kanionie Kolorado.
Park Narodowy Yellowstone dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji Stanów Zjednoczonych. W parku spędziliśmy 5 dni, biwakując na polu namiotowym Bridge Bay. I choć był to środek lata, miejsce na namiot udało nam się zarezerwować na dwa dni przed przyjazdem do parku.
Gdzie przenocować?
Kemping: Bridge Bay Campground – duży ekonomiczny kemping, który jest dobrą bazą wypadową do Parku Narodowego Yellowstone. Uwaga! Nawet latem temperatury nocą mogą oscylować wokół 0 stopni.
Hotel: Timbers at Island Park – kompfortowe apartamenty ok. 30 minut na zachód od Parku Yellowstone.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.