Jeśli by wierzyć w to, o czym donoszą media na temat bezpieczeństwa w Meksyku, nigdy byśmy się w tym kraju nie znaleźli. Poćwiartowane zwłoki porzucone w workach na autostradzie, wiszące trupy na mostach, strzelaniny i uprowadzenia. Taki obraz Meksyku ma obecnie większość ludzi, budujących swoją opinię na doniesieniach środków masowego przekazu. Jak jest naprawdę?
E-BOOK
MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku
Meksyk przejechaliśmy wzdłuż i wszerz. Od Pacyfiku po Atlantyk, z południa na północ. Dwa razy przekraczaliśmy obwianą mrożącymi krew historiami granicę z USA. Byliśmy w najgroźniejszych stanach Meksyku: Sinaloa, Nuevo Leon, Sonora, Zacatecas, Michoacan, czy Guerrero. Nasze wrażenia?
Bezpieczeństwo w Meksyku
Dla turysty, który nie ma pojęcia o narkotykowej wojnie, Meksyk jest krajem jak i inne. Tylko uzbrojone po zęby wojsko i wyludnione nadmorskie kurorty w północnym Meksyku, mogą nasuwać myśl, że coś tutaj jest nie tak. Tylko raz w czasie naszej podróży po Meksyku przekonaliśmy się na własne oczy jak destrukcyjnie na gospodarkę kraju wpływa walka narkobaronów.
Jesteśmy w Mazatlan, nadmorskim kurorcie nad Oceanem Spokojnym w stanie Sinaloa. Przechadzając się po plaży dziwi nas brak turystów, wyludnione hotele i zamknięte restauracje i sklepy. Jeszcze bardziej dziwi nas brak przybijających statków i promów, które normalnie oczekuje się w jednym z największych portów Meksyku. W naszym hotelu mamy wrażenie, że jesteśmy jedynymi gośćmi. Na śniadaniu pojawiają się jeszcze dwie parki. Wiedzeni ciekawością zaczynamy szukać informacji w internecie. Co takiego stało się w Mazatlan? Im więcej czytamy, tym bardziej nam włosy stają dęba.
Najbardziej niebezpieczny stan w Meksyku
Sinaloa uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych stanów w Meksyku. To tutaj ma swój rewir najstarszy i najpotężniejszy gang Sinaloa ze słynnym przywódcą „El Chapo”. O wpływy i zarazem drogę przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych z gangiem „El Chapo” walczy kartel narkotykowy „Las Zetas” – najbardziej wyrafinowany i zawansowany technologicznie gang w Meksyku. Jego członkowie wywodzą się z elitarnych sił meksykańskiej armii i słyną ze szczególnie brutalnych praktyk.
W ostatnim czasie Mazatlan stał się świadkiem krwawych porachunków między gangiem „El Chapo” i „Las Zetas”. Płonęły dyskoteki, miały miejsce masowe egzekucje, dochodziło do strzelaniny w hotelach. Wobec nasilającej się przemocy w mieście wielkie statki rejsowe, przywożące tysiące turystów, zaniechały przybijania do portu w Mazatlan. Niedawna „Perła Pacyfiku” zamieniła się w miasto duchów.
A szkoda! Miasteczko leży nad piękną, ciągnącą się kilometrami piaszczystą plażą i posiada promenadę, która uchodzi za jedną z najdłuższych na świecie. Aby zachęcić turystów do urlopu, ekskluzywne hotele werbują niskimi cenami. My skorzystaliśmy z okazji i mieszkaliśmy w pięciogwiazdkowym hotelu nad samym morzem w cenie, jaką płaciliśmy w USA za dwugwiazdkowy hostel. Ani chwili nie czuliśmy się niebezpiecznie. Ani tutaj, ani nigdzie indziej.
Pomimo brutalnych walk między kartelami narkotykowymi i starciami z policją i wojskiem, Meksyk jest dla potencjalnego turysty krajem bezpiecznym. Kierując się zdrowym rozsądkiem beztrosko można rozkoszować się wszystkimi atrakcjami, jakie posiada ten interesujący kraj. Dla narkotykowych przestępców turysta jest nieatrakcyjnym celem i o ile nie znajdzie się przez przypadek w miejscu porachunków między gangami, może swobodnie oddać się zwiedzaniu każdego zakątka Meksyku. Ważne jest jednak, aby stosować się do dwóch prostych przykazań, które stosuje się także w każdym innym kraju:
Trzymaj się z daleka od środowiska narkotykowego i nie podróżuj nocą!
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Cześć z którego roku jest ten post? Nie widzę daty
Informacje w tekście są aktualne. Pozdrawiam