Wenecja Północy, czy Wrota Arktyki? Jedno jest pewne – norweskie miasteczko Tromso, choć tak daleko położone jest niewątpliwą atrakcją północnej Norwegii. To stąd w 19-tym wieku wyruszały liczne ekspedycje na biegun północny i eksploracje Arktyki. Dzisiaj Tromso ściąga rzesze turystów pragnących zobaczyć zjawisko zorzy polarnej, bądź skąpać się w promieniach polarnego słońca. Zobacz, jakie TOP atrakcje czekają na Ciebie w Tromso.
NASZ E-BOOK
ROAD TRIP PRZEZ NORWESKIE FIORDY
Gotowy plan podróży po najpiękniejszych fiordach Norwegii
Tromso leży na wyspie Tromsøya, która połączona jest ze stałym lądem mostem o długości 1036 metrów. Z mostu rozpościera się niesamowity widok na miasto i okolice.
TOP atrakcje w Tromso: Port Tromso
Nasze pierwsze kroki kierujemy do portu. Wzdłuż jego brzegu wiedzie promenada, z której podziwiać można arktyczną scenerię Tromso. Nad miastem wiszą kudłate chmury. Mamy wrażenie, że zaraz spadnie śnieg. Pomimo że miasto leży za kołem podbiegunowym, klimat tutaj jest niezwykle łagodny. Ciepły Prąd Północnoatlantycki sprawia, że port może funkcjonować cały rok.
TOP atrakcje w Tromso: Deptak Storgata
Sercem Tromso jest deptak Storgata, wzdłuż którego piętrzą się drewniane domki, pochodzące z 19-tego wieku. Na rynku wokół pomnika z rybakiem rozstawione są stragany z pamiątkami i regionalnymi specjałami.
TOP atrakcje w Tromso: Katedra
Z racji położenia Tromso ma najdalej na północ wysunięty uniwersytet, browar, Burger King i katedrę. Katedra Tromso jest nie tylko najbardziej na północ wysuniętą katedrą na świecie, ale także jedyną norweską katedrą wybudowaną z drewna. Katedra zawiera szereg dzieł sztuki, między innymi figurę Matki Boskiej, pochodzącej prawdopodobnie z XV-tego wieku.
Polarne podboje i Polaria
Jedną z TOP atrakcji w Tromso jest Polaria – zbudowana w formie piętrzących się bloków lodowych, które zostały zepchane na brzegi stałego lądu przez wody arktyczne. Zanim jednak zagłębimy się w arktyczny świat, zatrzymujemy się przy pomniku upamiętniającym norweskiego badacza polarnego Helmera Hanssena. Był on członkiem pięcioosobowej grupy pod przywództwem Roalda Amundsena, która jako pierwsza zdobyła biegun południowy.
Amundsen i jego wyprawa wzbudziła wiele kontrowersji. Zdobycie bieguna miało być rezultatem „nieczystego zagrania” ze strony Amundsena, Aby przechytrzyć innego polarnika Roberta Scotta Amundsen zataił cel swojej ekspedycji. Ponadto użył on do podróży na biegun psów, których część później zabił i zjadł.
Polaria to muzeum i akwarium poświęcone arktycznej florze i faunie. Obejrzeć tu można oprócz spektaklu o zorzy polarnej, fascynujący film, który zabierze nas w podróż wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitzbergen. Szczególną atrakcją jest również pokaz fok arktycznych, które podziwiać można wędrując przeszklonym tunelem, przebiegającym pod akwarium.
TOP atrakcje w Tromso: Katedra Arktyczna
W formie piętrzących się bloków lodowych zbudowana jest także Katedra Arktyczna, znajdująca się na stałym lądzie, tuż przy wjeździe na most Tromso. Wnętrze Katedry zdobi witraż, przedstawiający rękę Boga, z której wychodzą promienie światła. Witraż jest jedną z największych i najbardziej monumentalnych mozaik szklanych w Europie. O północy odbywają się tutaj koncerty organowe z norweskimi pieśniami ludowymi i religijnymi.
Symbolem miasta jest również góra Storsteinen, na którą można wjechać kolejką linową. Przy ładnej pogodzie podziwiać z niej można spektakularny widok na Tromsø i okoliczne wyspy.
Arktycznych atrakcji w mieście jest o wiele więcej. Zimową porą poszaleć można na śniegu z psim zaprzęgiem, podziwiać zorze polarne, czy spędzić noc w igloo. I jeszcze coś. Gofry własnej roboty z cynamonem i serkiem spakują tutaj jak nigdzie indziej!
Informacje praktyczne:
Hotel: Clarion Collection Hotel With, pokój dwuosobowy z obiadokolacjami i podwieczorkiem z waflami (2160 NOK za dwie noce). Super położenie nad portem.
Polaria: Wstęp 130 NOK od osoby; Karmienie fok o 12.30 i 15.30 (porą zimową); 12.30 i 15.00 (porą letnią)
Katedra Arktyczna: Wstęp 40 NOK
Parking: Najlepszą opcją jest parking w tunelu. Miasteczko ma ogromną sieć tuneli, w którym znajdują się parkingi z wyjściem z każdym miejscu miasta. Parkowanie na ulicy jest drogie i możliwe tylko na krótki okres (1-2 godziny).
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.