To już ostatni gwizdek, aby zacząć planować wakacje. Tylko jak i gdzie? Covid-19 w ciągu paru tygodni diametralnie zmienił naszą rzeczywistość i położył całą branżę turystyczną na kolana. Przeczytaj, jakie restrykcje czekają cię podczas urlopu i jak spędzić bezpieczne wakacje w czasie epidemii koronawirusa niekoniecznie pod rygorem nakazów i zakazów.
Bezpieczne wakacje, ale na jakich zasadach?
Branża turystyczna powoli podnosi się z ograniczeń nałożonych z powodu epidemii koronawirusa. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim gościom wprowadza szereg zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny. Pomysłów jest wiele. Jedne z nich mają sens, drugie dają tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa. Oto parę z nich:
- aktualny certyfikat zdrowia, potwierdzający negatywny wynik testu na COVID-19
- paszporty odporności z udokumentowanym posiadaniem przeciwciał na koronawirusa
- zachowania większych odstępów czasowych pomiędzy wymeldowaniem i zameldowaniem kolejnych gości
- ograniczona ilość przyjmowania maksymalnej ilości gości
- likwidacja bufetów w hotelach i oferty „jesz, ile chcesz”
- dezynfekowanie bagaży gości i mierzenie temperatury
- obowiązkowe dezynfekowanie pokoju po każdym gościu
Plażowanie też pod kontrolą?
Jak ktoś spędził urlop nad Morzem Bałtyckim w wysokim sezonie, to wie, jak wyglądają polskie plaże. O dystansie i obszernym miejscu tylko dla siebie można pomarzyć. W jaki więc sposób nadmorskie miejscowości będą egzekwować przestrzeganie zasad dystansu społecznego?
Pomysłów na bezpieczne plażowanie jest wiele. W niektórych miejscowościach rozważa się podział plaży na trzy strefy: dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych powyżej 65 roku życia oraz pozostałych. Możliwe jest również wprowadzenie limitu dla określonej liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży. A nawet rezerwację miejsca na plażowanie w specjalnym boksie.
Czy te plany są realne? Jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić.
Czy wyjedziemy na te wakacje zagranicę?
Od 13. czerwca Polska otwiera swoje granice dla obywateli Państw Unii Europejskiej. Od 16.06 nasz kraj wznawia loty międzynarodowe do krajów UE. Powracający do kraju nie będą musieli odbywać przymusowej kwarantanny.
Ale czy Polacy będą mogli wjechać do wszystkich krajów EU?
Komisja Europejska rekomenduje, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku. Wjazd na teren poszczególnych krajów UE będzie jednak uzależniony od sytuacji epidemiologicznej danego kraju. I tak Polacy na razie nie wjadą do Słowacji i Słowenii. Przynajmniej do 1 lipca nie możemy również liczyć na urlop w Hiszpanii i Portugalii.
Przy wjeździe do niektórych krajów konieczne będzie udokumentowanie celu wizyty np. poprzez rezerwację hotelu. Aby wjechać np. na Cypr musimy okazać aktualne badanie potwierdzające, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem.
Udając się do danego kraju koniecznie sprawdź aktualne przepisy wjazdowe, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Co z krajami poza EU?
Granice zewnętrzne UE pozostają dalej zamknięte, co jest dużym ciosem dla turystów planujących w takich popularnych kierunkach jak Turcja, Egipt, czy Tunezja. Może to się jednak zmienić po 1 lipca.
Jakie procedury bezpieczeństwa czekają na nas przed podróżą samolotem?
Zgodnie z wytycznymi do terminala mogą wejść tylko pasażerowie z ważnymi biletami. Ograniczone jest również korzystanie z usług i obiektów lotniskowych jak np. placów zabaw, czy palarni.
W miarę możliwości pasażerowie podróżujący samolotem powinni skorzystać z odprawy online i wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Na lotniskach prowadzone są pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali. Pasażerowie zobowiązani są do regularnej dezynfekcji rąk.
W czasie pobytu na lotnisku i podczas całego lotu jest obowiązek noszenia maseczki. Zredukowane są również usługi gastronomiczne i zlikwidowana bezcłowa sprzedaż na pokładach samolotów. W czasie rejsu zalecane jest powstrzymanie się od niepotrzebnego przemieszczania się po kabinie.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Komisji Europejskiej przewoźnicy lotniczy nie zostaną zobowiązani do utrzymywania pustego środkowego fotela, co miało zapewnić utrzymywanie odpowiedniego dystansu pomiędzy podróżnymi. Byłoby to dla linii lotniczych po prostu nieopłacalne.
Bezpieczne wakacje w czasie epidemii koronawirusa tylko pod znakiem nakazów i zakazów?
Jak widać w czasie wakacji w tym roku czeka na nas cała mozaika nakazów i zakazów. Do listy pakowania będziemy musieli dodać również parę rekwizytów jak maseczki, środki dezynfekujące, rękawiczki ochronne.
Podróżowanie w czasach epidemii koronawirusa nie musi być jednak aż tak bardzo uciążliwe. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj wakacji się zdecydujemy. Wspaniałą alternatywą na swobodne podróżowanie są wakacje w kamperze.
Podróżując we własnym domku na czterech kółkach sam przygotowujesz swoje posiłki, korzystasz z własnej toalety i prysznica. Jeśli nie podoba ci się w jednym miejscu, jedziesz dalej. Jesteś niezależny od niepewnej sytuacji epidemiologicznej i nie wylądujesz niespodziewanie na przymusowej kwarantannie, bo jakiś hotelowy gość okazał się zakażony koronawirusem.
Jak zaplanować pierwszy wyjazd kamperem?
Jeśli nigdy jeszcze nie podróżowałeś kamperem, to warto spróbować. Na blogu w serii podróże kamperem znajdziesz parę praktycznych tekstów, które przybliżą ci tę formę podróżowania. Najlepiej zacznij od tekstu „Podróż kamperem dla początkujących”.
My też kiedyś byliśmy w tych sprawach zieloni i wiemy, jakie problemy i pytania mogą nasuwać się początkującym kamperowiczom. Dlatego postanowiliśmy wydać serię e-booków na temat podróżowania kamperem.
Pierwszy z nich „Jak zaplanować pierwszy wyjazd kamperem” ukaże się już wkrótce.
The form you have selected does not exist.
Zapisz się na listę oczekujących i zgarnij prezent: 10 najpiękniejszych kempingów w Polsce
Spodobał Ci się mój tekst? Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.