Couchsurfing to internetowa społeczność, zrzeszająca ludzi z całego świata, którzy oferują u siebie darmowe miejsca noclegowe. Host, czyli goszczący często pokaże ci swoje okolice, opowie o swojej kulturze, bądź spotka się z tobą na kawie. Ideą couchsurfingu jest wymiana poglądów, zainteresowań, poznanie ciekawych ludzi.
Zwolenników Couchsurfingu jest coraz więcej także w Polsce. Niejeden z nas pyta się jak on działa i czy warto. Wielu z nas podchodzi to tej formy podróżowania sceptycznie i podejrzliwie.
POBIERZ E-BOOK ZA DARMO
„45 hacków na tanie podróżowanie”
i przekonaj się, że podróże nie muszą kosztować miliony!
Couchsurfing to wspaniałe doświadczenie i wyśmienity sposób na tanie spędzenie urlopu i zawarcie interesujących znajomości, pod warunkiem, że zastosujesz się do paru couchsurfingowych wskazówek. Przeczytaj mój tekst Couchsurfing dla początkujących:
Couchsurfing dla początkujących – 8 wskazówek jak zacząć!
1. Zanim zameldujesz się na portalu couchsurfing.org, zastanów się, czego oczekujesz od takiej przygody!
Jeśli chodzi ci tylko o darmowy nocleg, to nie nadajesz się do społeczności couchsurfingu. Większość członków społeczności, którzy goszczą cię pod swoim dachem, oczekuje interkulturalnej wymiany, pragnie poznać twoje zainteresowania i dowiedzieć się czegoś o kraju, z którego pochodzisz. Jesteś otwarty i chętny na to doświadczenie, możesz przejść do punktu 2.
2. Logując się na portalu couchsurfing.org wybierz jako login swoje imię i nazwisko!
Będzie to świadczyć o tym, że nie ukrywasz się pod jakimś pseudonimem i poważnie podchodzisz do idei couchsurfingu.
3. Stwórz interesujący i przekonujący profil osobisty!
Uczestnicy społeczności, którzy mieszkają w turystycznych miastach, często dostają po kilkanaście maili dziennie od chętnych, szukających noclegu. Twój profil jest twoją wizytówką. To na jego podstawie host zdecyduje, czy użyczy ci noclegu. Poświęć więc trochę czasu na wykreowanie twojej osobowości couchsurfingowej. Starannie wypełnij wszelkie informacje i opisz, czym się interesujesz i czego oczekujesz od couchsurfingu.
4. Załącz swoje zdjęcie!
Mówi ono czasem więcej za siebie niż tysiąc słów. Wybierz je więc starannie. Ma ono przedstawiać ciebie, jakim jesteś teraz, a nie jak wyglądałeś przed 10-cioma laty. Może to być zdjęcie z przyjaciółmi, rodziną, pokazujące twoje zainteresowania. Jeśli jeździsz chętnie na nartach, chodzisz po górach lub może chętnie gotujesz, pokaż się właśnie w takiej sytuacji!
5. Nie upiększaj i nie pisz nieprawdy, bo wyjdzie ona bardzo szybko na jaw!
Jeśli napiszesz, że znasz płynnie angielski, a w twoim opisie będzie roić się od błędów, nie zrobi to dobrego wrażenia na uczestnikach wspólnoty.
6. Jeśli chcesz przyjmować gości, starannie opisz miejsce noclegu i czego oczekujesz od swoich couchsurferów!
Jeśli nie palisz i nie życzysz sobie palenia w twoim mieszkaniu, napisz o tym w profilu. Zaoszczędzi to przykrych niespodzianek dla obu stron.
Uwaga! Aby korzystać z couchsurfingu, wcale nie musisz oferować noclegu u siebie. Jeśli jesteś sceptyczny, lepiej zacznij najpierw od oferowania spotkania i oprowadzenia twojego gościa po mieście, a przekonasz się, że couchsurferzy to mili i otwarci ludzie!
7. Koniecznie umieść w swoim profilu, kiedy nie masz czasu, bądź sam jesteś w podróży!
W przeciwnym razie, istnieje ryzyko, że zostaniesz zasypany mailami, w niekorzystnym dla ciebie czasie.
8. Zweryfikuj swój profil!
System weryfikacji to środek ostrożności zwiększający wiarygodność uczestników społeczności. Istnieją różne formy weryfikacji. Najprostszy z nich to weryfikacja twojego nazwiska i adresu. Na wskazany adres dostaniesz pocztówkę z kodem, który aktywujesz meldując się na portalu. Po udanej weryfikacji przy twoich danych ukazuje się zielony haczyk, widoczny dla przeglądających twój profil.
Jesteś dalej sceptyczny? Może przekonają cię liczby:
Ponad 3.000.000 couchsurferów na całym świecie, w 246 krajach, z tego ponad 1.550.000 w Europie i 66 tysięcy w Polsce!
W następnych artykułach z serii Couchsurfing dla początkujących dowiemy się jak z sukcesem zbudować wizerunek solidnego couchsurfera, i tym samym zwiększyć swoją szansę na znalezienie darmowej kanapy:
Couchsurfing 6 wskazówek jak zostać solidnym couchsurferem!
Couchsurfing 6 wskazówek jak znaleźć darmową kanapę!
Spodobał ci się mój wpis? Masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
W dobie corony chyba to działa kiepsko? Bardzo lubię gości przyjmować ale kto teraz ma ochotę jeździć?
Pewnie teraz ludzie raczej wynajmują osobne apartamenty.
Super wskazówki. Sama robię właśnie badania na temat couchsurfingu do pracy mgr więc gdyby ktoś miał okazję skorzystać to byłabym bardzo wdzięczna za możliwość przeprowadzenia wywiadu. A dla tych, którzy tylko słyszeli o tej inicjatywie króciutka ankieta:
http://www.ankietka.pl/ankieta/108072/couchsurfing-jako-alternatywna-forma-podrozy.html
Dzięki za wskazówki. Bardzo przydatne.
@Michał, masz rację, za dużo zer:-) Już poprawiłam. Dzięki
Bardzo wartościowe wskazówki.
Dzięki za opisanie.
W komentarzu @Bartek wskazuje na błąd logiczny w tekście. „66.000 tysięcy” wskazuje na liczbę 66 milionów ( 66 000 tyś. = 66 000 000 ), czyli więcej niż ludzi w Polsce.
@Bartek W momencie pisania tego artykułu, czyli prawie rok temu, na portalu Couchsurfing było zarejestowanych 66 tysięcy członków z Polski. A jaka twoim zdaniem jest poprawna liczba, ukazująca członków w Polsce?
Witam, macie błąd „66.000 tysięcy” (Czyli 66 tysięcy tysięcy) nie jest poprawną liczbą ukazującą członków w Polsce 🙂 Pozdrawiam!
Bardzo cenne wskazówki, będę zaglądać na tego bloga!
Dzięki za wskazówki!