Powoli dopływamy do Finlandii – następnego celu w naszej podróży dookoła Skandynawii: krainy Muminków i siedziby Świętego Mikołaja. Nasz prom zgrabnie przeciska się pomiędzy kolejnymi wysepkami, aż w końcu przed nami wyłania się w całej swojej krasie stolica Finlandii: Helsinki. Zobacz główne atrakcje Helsinek.
Główne atrakcje Helsinek
The form you have selected does not exist.
Twierdza Suomenlinna
Zanim przybijemy do portu w Helsinkach przepływamy wzdłuż rozległej twierdzy Suomenlinna, która położona jest na sześciu wyspach. Zbudowano ją w celu ochrony przed Rosją. Swego czasu była ona jedną z największych fortec morskich na świecie. Na wyspy z centrum Helsinek organizowane są liczne rejsy autobusem wodnym.
Port Helsinki
Port Helsinki leży w samym sercu miasta. To tutaj znajdują się główne atrakcje Helsinek. Wyładunek przebiega bardzo sprawnie i w przeciągu 10-ciu minut stoimy na stałym lądzie. Oprócz naszego promu Viking Line, do Helsinek przybijają kolejne kolosy, których pasażerowie rozpierzchają się na wszystkie strony miasta.
Targ miejski
Nasze pierwsze kroki wiodą nas na główny targ miejski, leżący przy samym porcie. Kupić tu można smakołyki regionu, rzemiosło, no i oczywiście ryby w każdej postaci. Towar można zakupić prosto z łódki. Pływające sklepy bardzo przypadły nam do gustu.
Hala Targowa Kauppahalli
Z fińskich delikatesów słynie Stara Hala Targowa Kauppahalli, gdzie można kupić za niebiańskie ceny przysmaki z mięsa reniferów lub niedźwiedzi. Decydujemy się na małą puszkę mięsa z renifera (ot tylko niecałe 19 Euro). Puszeczka z mięsem z niedźwiedzia kosztuje dwa razy tyle! Znaleźć tu można też polskie specjały i nasz ulubiony soczek pomarańczowo-brzoskwiniowy Tymbarka. Wizytę w Hali Targowej kończymy na słodko z pysznym owocowym gofrem.
Szukamy głównej atrakcji Helsinek, czyli Muminków
Posileni i napici ruszamy na poszukiwanie Muminków. Te sympatyczne trolle stworzone przez pióro fińskiej pisarki Tove Jansson były nieodzownym elementem mojego dzieciństwa. Joachim o dziwo Muminków nie zna. Najwyraźniej w Meksyku byłoby im za gorąco! Prawdziwy raj Muminków znajduje się w Forum w Moomin Shop. Od tego muminkowego szału dostajemy oczopląsu. W końcu decydujemy się na miseczkę i kubek z fińskiej porcelany Arabia. Arabia Finland to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek Skandynawii, która zasłynęła właśnie z kolekcji muminków.
Inne atrakcje Helsinek
Nasyceni muminkowym rajem kierujemy się na główny plac miasta z najbardziej znaną atrakcją turystyczną Helsinek Katedrę na Placu Senackim. Po drodze zahaczamy jeszcze o Dworzec Główny z 48 metrową wieżą zegarową.
Plac Senacki i Katedra
Katedra to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Helsinkach i jedna z głównych atrakcji Helsinek. Już wpływając promem do miasta widać jej potężną biała kopułę. Na placu pod Katedrą stoi pomnik cara Aleksandra II, którego głowę upodobały sobie tutejsze mewy.
Esplanadi
Wieczór spędzamy na Esplanadi – dwie główne ulice miasta w pobliżu portu, połączone rozległym parkiem. Esplanadi uchodzi za główną ulicę handlową miasta z markowymi sklepami i nobliwymi kafejkami. Park pomiędzy Esplanadi słynie z ulicznych występów, koncertów i jest ulubionym miejscem spotkań.
Półwysep Katajanokka
Drugi dzień pobytu w Helsinkach spędzamy na półwyspie Katajanokka, na którym króluje Sobór Uspieński – główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach i największy sobór w Zachodniej Europie. We wnętrzu świątynia znajduje się wspaniały ikonostas, dlatego warto zobaczyć jej wnętrze. Nam w szczególności spodobało się magiczne sklepienie Soboru.
Z racji tego, że Sobór znajduje się na niewielkim wzniesieniu, można z niego podziwiać uroki miasta.
Następną część dnia spędzamy na spacerze po półwyspie Katajanokka. Ta część Helsinek jest szczególnie urokliwa: dużo zieleni, motorówki leniwo unoszące się na wodzie, secesyjne kamienice. Nic dziwnego, że miejsce te jest ulubioną dzielnicą wśród mieszkańców Helsinek.
Maszyna do prania dywanów
Na koniec wędrówki przy samym brzegu morza napotykamy dziwną maszynę. W niewielkiej odległości od niej porozwieszane są chodniki i dywaniki. Łącząc jedno z drugim dochodzimy do wnioski, że trafiliśmy na miejsce, w którym mieszkańcy Helsinek piorą swoje dywany. Czytaliśmy o tym w jakimś przewodniku. Można porównać to do naszego polskiego trzepaka, który w czasach PRL, był na każdym osiedlu. Finowie łącza przyjemne z pożytecznym i w czasie schnięcia dywanów, urządzają sobie piknik nad wodą.
W trzeci dzień pobytu w Helsinkach wyruszamy do Porvoo – jedno z najstarszych miast w Finlandii. Ale o tym w następnym wpisie.
Informacje praktyczne:
Nocleg: Apartamenty Hellsten Helsinki Senate na półwyspie Katajanokka. Plusy: położenie (spokojnie i zarazem blisko do głównych atrakcji), podziemny garaż na nasze auto. Wielki plus: pralka i suszarka. Po siedmiu dniach podróży trochę się nam prania uzbierało, więc chętnie skorzystaliśmy. Minus: apartament prosi się o renowację, brak śniadań, ale za to dobrze wyposażona kuchnia.
Moomin Shop dla fanów Muminków: ul. Mannerheimintie 22, na rogu z ul. Simonkati.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? A może znasz inne atrakcje, które warto zobaczyć w Helsinkach?
Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.