Kochasz podróże, ale martwi cię temat bezpieczeństwa podczas podróży? O bezpieczeństwo w podróży warto zadbać jeszcze przed wyjazdem. W tym artykule dowiesz się jak bezpiecznie podróżować po świecie i jak się do tego przygotować.
12 wskazówek jak bezpiecznie podróżować po świecie
Najczęstszym niebezpiecznym sytuacjom w podróży da się zapobiec. Wystarczy mieć trochę zdrowego rozsądku i odpowiedzialnie przygotować się do wyjazdu. Największe zagrożenia w podróży z naszego doświadczenia to choroby, oszuści i drobne przestępstwa. Warto więc poświęcić tym tematom trochę czasu. Jak zadbać więc o bezpieczeństwo w podróży?
POBIERZ E-BOOK ZA DARMO
„45 hacków na tanie podróżowanie”
i przekonaj się, że podróże nie muszą kosztować miliony!
1. Sprawdź swój stan zdrowia
W zależności od miejsca i formy podróży warto udać się przed wyjazdem do lekarza i skontrolować swój stan zdrowia. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, zaopatrz się w ich wystarczającą ilość. Postaraj się też o zaświadczenie o konieczności ich przyjmowania w języku angielskim. O takie zaświadczenie może poprosić cię pracownik w czasie kontroli na lotnisku.
Pamiętaj, że leki zawsze muszą być przewożone w bagażu podręcznym. Pod pokładem samolotu panują warunki, które mogą uszkodzić lekarstwa.
2. Zatroszcz się o odpowiednie szczepienia
Szczepionki to kontrowersyjny temat. Dzieli się je na obowiązkowe i zalecane. Jeśli dany kraj wymaga w swoich przepisach wjazdowych obowiązkowych szczepień, to musisz je mieć. Inaczej nie wjedziesz do danego kraju. Takim szczepieniem jest np. żółta febra. Szczepienia zalecane, jak mówi sama nazwa, można mieć dla swojego bezpieczeństwa, ale nie są obowiązkowe.
O tym, dlaczego i na co warto się szczepić przed urlopem za granicą i nie tylko napisałam osobny artykuł. Jeśli interesuje cię ten temat, to wejdź tutaj.
Ogólnie niezależnie, czy się podróżuje, czy nie warto mieć następujące podstawowe szczepienia:
- Wirusowe zapalanie wątroby, typ A i B
- Tężec, błonica, krztusiec
- Dur brzuszny i cholera
- Wścieklizna (opcjonalnie)
3. Zadbaj o ubezpieczenie podróżne
Zawrzyj odpowiednie dla ciebie ubezpieczenie turystyczne. Dokładnie zapoznaj się z ofertami kilku operatorów i wybierz te, które spełnia twoje oczekiwania w zależności od miejsca, czasu trwania i celu wyjazdu. Może nie będziesz go potrzebował, ale jak cię dopadnie choroba za granicą, to nie pójdziesz z torbami. Kilkakrotnie podczas moich podróży korzystałam z ubezpieczenia turystycznego i wiem, że niespodziewana choroba za granicą to kosztowna przyjemność.
4. Skompletuj apteczkę podróżną
W zależności do jakich krajów się wybierasz i jak długo będziesz podróżować, to lista z lekarstwami, które warto zabrać w apteczce podróżnej może wyglądać inaczej. Jedno jest pewne. Dobrze skompletowana apteczka podróżna na wakacje może zapewnić ci mniej stresu podczas urlopu. Zobacz, co warto spakować do apteczki podróżnej.
5. Uważaj, co jesz i pijesz
Jedną z najczęstszych przypadłości podczas podróży jest biegunka. Występuje ona najczęściej w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Do zakażeń dochodzi głównie przez spożycie skażonej wody. Wystarczy, że zjesz np. niedomyty owoc, albo napijesz się drinka z lodem zrobionym z kranówki.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak ustrzec się biegunki w podróży, to przeczytaj mój artykuł: Zmora podróżnych, czyli biegunka w podróży.
6. Zabezpiecz się przed ostrym słońcem
Oparzenia słoneczne, czy udar to również jedna z najczęstszych dolegliwości wśród podróżujących. Palmy, szum morza i plaża sprawiają, że często zapominamy o zagrożeniu, które płynie od słońca. Słońce w krajach tropikalnych jest o wiele mocniejsze niż w Polsce. Nawet jeśli jest pochmurno, to możesz nabawić się oparzenia słonecznego.
Pamiętaj, abyś zawsze chronił głowę i używaj filtrów ochronnych przebywając na zewnątrz. Warto również zadbać o odpowiednie okulary słoneczne, które ochronią nasze oczy.
7. Nie daj się komarom
Ukąszenie komara jest nie tylko nieprzyjemne, ale może również być niebezpieczne dla zdrowia. Komary przenoszą masę groźnych chorób. Żółta febra, denga i malaria, to tylko parę z nich. Warto więc zadbać o ochronę przez komarami.
Stosuj preparaty przeciwko komarom, zakrywaj odkryte części ciała, w krajach tropikalnych śpij pod moskitierą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób, które możesz przywieźć z wakacji, to zajrzyj tutaj.
8. Nie daj się okraść
Tam, gdzie są turyści, są i drobni kieszonkowcy. Uważaj na takie miejsca jak targi, środki masowej komunikacji, miejsca turystyczne.
Nigdy nie noś przy sobie dużej gotówki, a pieniądze przechowuj w różnych miejscach. Świetnie sprawdził nam się dyskretny, antykradzieżowy portfel na szyję. Najgorszym miejscem do przechowywania pieniędzy jest portfel w plecaku. Jeśli masz plecak, noś go z przodu.
Innym ważnym tematem jest bezpieczne używanie karty kredytowej w podróży. Nigdy nie spuszczaj swojej karty kredytowej z oka. Jeśli nią płacisz, to operacja powinna nastąpić przy tobie, a nie gdzieś na zapleczu. Jeśli interesuje cię temat, czym najbezpieczniej płacić za granicą przeczytaj ten artykuł.
Podróżując samochodem nigdy nie zostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie. A jeśli już musisz, to schowaj je w bagażniku, tak aby nie były widoczne z zewnątrz. Najczęstsza metoda kradzieży rzeczy z samochody to rozbicie szyby. Wsiadając do taksówki umawiaj się na cenę, albo dopilnuj, aby był włączony taksometr.
9. Uważaj na oszustów
Im bardziej turystyczne miejsce, tym więcej oszustów, którzy swoimi wymyślnymi trikami potrafią ograbić cię z majątku. Podróżując do danego miejsca dowiedz się, jakie metody oszust są stosowane w danym kraju. Będziesz zdziwiony, ile turystów padło ofiarą drobnych rzezimieszków.
Poniżej znajdziesz parę przykładów z naszego doświadczenia. Wprawdzie sami nigdy nie padliśmy ich ofiarą, bo znaliśmy ich triki, ale byliśmy świadkami jak działają.
Na Kubie pospolitym trikiem jest metoda na przyjaciela. Otóż w restauracji lub w pubie zagaduje cię miejscowy i wciąga w rozmowę, po czym dosiada się do twojego stolika i zamawia sobie jedzenie i drinki. Po czasie dosiadają się do was jego koledzy i jest świetna atmosfera, bo przecież fajnie jest pogadać z lokalnymi i dowiedzieć się wiadomości z pierwszej ręki. Szok następuje przy płaceniu, kiedy to okazuje się, że musisz zapłacić słony rachunek, bo nikt oprócz ciebie nie ma pieniędzy.
W Meksyku możesz paść ofiarą skorumpowanej policji, która zatrzyma cię pod jakimś pretekstem i zażąda mandatu za nic. Najczęściej jest to przekroczenie prędkości. Zapłacić musisz, choć nic nie zrobiłeś, chyba że masz ochotę na nocleg na komisariacie. Z meksykańską policją można się targować. Przygotuj sobie na tę okoliczność jakiś tekst typu, że właśnie cię okradli i masz przy sobie tylko 100 pesos. Policjant to też człowiek i jest szansa, że się zlituje i zadowoli tym ile masz!
W krajach azjatyckich popularna jest metoda na kropelki KO, które ktoś dyskretnie doleje ci do napoju. Obudzisz się na drugi dzień w najlepszym przypadku ograbiony z całego dobytku. Dlatego jeśli wychodzisz wieczorem do pubu lub baru, to nie spuszczaj z oka swojego napoju.
10. Nie szwendaj się po zmroku
Jeśli chcesz bezpiecznie dotrzeć do celu, to unikaj podróżowania nocą. Noc to ulubiona pora przestępców. Szczególnie niebezpieczne podróżowanie nocą jest w takich krajach jak Meksyk, gdzie przez przypadek możesz stać się ofiarą porachunków karteli narkotykowych bądź zorganizowanych napadów na autobusy. Pamiętaj, aby przed zmierzchem mieć bezpieczne lokum.
11. Zainstaluj pomocne aplikacje na telefon
Pomocne w niespodziewanych sytuacjach mogą być aplikacje na telefon. Oto trzy aplikacje, które sprawią, że twoja podróż będzie bezpieczniejsza.
- iPolak
Dzięki tej aplikacji sprawdzisz jak bezpiecznie jest w kraju, do którego podróżujesz i ustawisz sobie alert, który powiadomi cię o zbliżającym się niebezpieczeństwie. iPolak ułatwia również szybki kontakt z konsulem w danym państwu.
- Echo112
Ta aplikacja wykrywa twoje położenie i łączy cię z lokalnymi numerami alarmowymi.
- ICE in Case of Emergency
Aplikacja ta umożliwi w razie nagłego wypadku łatwy dostęp do najważniejszych informacji potrzebnych ratownikom i lekarzom. Możesz w niej zapisać informacje, jakie przyjmujesz leki, na jakie choroby cierpisz i kogo zawiadomić w razie nagłej potrzeby.
12. Bądź w regularnym kontakcie z zaufaną osobą podczas twojej podróży
Przed wyjazdem wybierz zaufaną osobę, która będzie twoją prawą ręką podczas twojej nieobecności w kraju. Osoba ta może pomóc ci w nieplanowanych sytuacjach, zaopiekować się pocztą, czy przesłać ci nową kartę kredytową w razie kradzieży. Dobrze jest, abyś podczas twojej podróży informował ją, gdzie jesteś i dokąd się udajesz.
Czy podróżowanie jest bezpieczne?
Podróże dostarczają niezapomnianych wspomnień. Pamiętaj jednak, że to od ciebie zależy, czy będą one pozytywne.
Większość niebezpiecznych sytuacji w podróży spowodowane jest gapiostwem i niedostatecznym przygotowaniem do wyjazdu. Stosując się do wymienionych wskazówek „Jak bezpiecznie podróżować po świecie” unikniesz niepotrzebnego stresu a twoja podróż będzie niezapomnianym doświadczeniem.
Nie wpadaj jednak w paranoję! Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji w podróży wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku.
Spodobał ci się mój tekst „Jak bezpiecznie podróżować po świecie”?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się nim z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.