Przed piramidą słońca w Teotihuacan siedzi jeden z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki: Quezalcoatl. Z ziejącego ogniem wulkanu po lewej wysuwa się Pierzasty Wąż, który w miarę przesuwania się przyjmuje ludzką postać. Potężnemu wojownikowi na piramidzie podległy lud składa daninę, podczas gdy pozostali wojownicy brutalnie podbijają sprzeciwiające się im plemiona. Ta wymowna scena to cześć jednego z najważniejszych dzieł malarza muralisty Diego Riviera, przedstawiającego historię meksykańskiego ludu na ścianach w Palacio National – siedzibie meksykańskiego rządu i parlamentu
Kim jest Diego Riviera
Diego Riviera to obok Davida Alfaro Siquieros i Jose Clemente Orozco jeden z „trzech wielkich” (Los Tres Grandes) malarzy meksykańskiego modernizmu. Ojciec meksykańskiej sztuki malarstwa freskowego i nowoczesnej sztuki politycznej. Riviera był zagorzałym komunistą i ateistą. Jego freski, malowane na ścianach budowli publicznych, miały uświadomić prostemu ludowi historię Meksyku i wzbudzić jego tożsamość narodową. Wiele z nich miało rewolucyjny i prowokacyjny charakter. W 1933 amerykański multimilioner Rockefeller zlecił Rivierze udekorowanie freskami główną ścianę Rockefeller Center w Nowym Jorku. Dzieło zostało zniszczone, gdy Rockefeller dopatrzył się na muralu podobizny Lenina.
Riviera to nie tylko wielki muralista, ale także meksykański Don Juan. Jego liczne romanse były przyczyną rozpadu jego małżeństw, między innymi ze słynną malarką Fridą Kahlo.
Dzieła Diego Riviera w Palacio National
Stoimy przed przy wejściu na pierwsze piętro Palacio National. To tutaj Riviera w latach 1929 i 1935 stworzył swoje główne dzieło, przedstawiające historię Meksyku. Dzieło podzielone jest na trzy części.
Na ścianie północnej (po prawej od wejścia na pierwsze piętro) przedstawiony jest stary Meksyk z wyżej opisanym bogiem Quetzalcoatl.
Ściana zachodnia (środkowa) uwidacznia podbicie Meksyku przez Hiszpanów, brutalną kolonizację i chrystianizację oraz czasy rewolucji do 1930 roku.
Cykl ściennych malowideł zamyka mural z czasami ówczesnymi i utopijną wizją komunistycznego Meksyku na ścianie południowej (po lewej).
Pomiędzy latami 1941 i 1952 Diego Riviera stworzył na ścianach pierwszego piętra Palacio National 13 fresek, należących do cyklu „Prekolonialny i kolonialny Meksyk”.
Na jednym z nich Riviera przedstawił w groteskowy sposób postać Hernana Cortesa, jako starego i chorego na podagrę chciwca.
Diego Riviera zmarł 24 listopada 1957 roku na zawał serca w swoim domu w San Angel.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
1 komentarz do “Muralista Diego Riviera”