Udział w Via Crusis, czyli drodze krzyżowej był dla nas fascynującym doświadczeniem. Podczas gdy połowa miasta Playa del Carmen upijała się w zatłoczonych i głośnych beach clubach, druga część wzięła udział w spektaklu, który zakończył się ukrzyżowaniem Jezusa na głównej plaży miasta. Święta Wielkiej Nocy to czas bogaty w tradycje i największe święto w Meksyku.
NOWY E-BOOK
JUKATAN NA WŁASNĄ RĘKĘ
Poradnik i Plany podróży
Pobierz gratis 7-dniowy plan podróży i rozpocznij swoją przygodę z Meksykiem!
Via Crusis, czyli jak wygląda Droga Krzyżowa w Meksyku
Inscenizacja drogi krzyżowej i ukrzyżowania Zbawiciela mają w Meksyku długą tradycję, która pochodzi z Iztapalapa – obecnie jednej z 16 dzielnic miasta Meksyk. W tym miasteczku, w 1833 roku wybuchła cholera, która zebrała straszne żniwo wśród jego mieszkańców. Ci, którzy przeżyli, w podziękowaniu za ocalenie, przedstawili cierpienie i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. Tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne regiony.
Dzisiejsze przedstawienia mają niekiedy dramatyczny przebieg. Biorący w nim udział biczują się do krwi, przykuwają do nóg ciężkie łańcuchy i ciągną ze sobą przyginający ich krzyż. Meksykanie poświęcają przygotowaniu takiego przedstawienia bardzo dużo czasu. Sami szyją kostiumy i organizują coroczny spektakl. Wcielenie się w postać Jezusa Chrystusa jest niesamowitym wyróżnieniem.
A na koniec zapraszam na krótki film, nakręcony z Via Crusis w Playa del Carmen…
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
1 komentarz do “Via Crusis w Playa del Carmen na Jukatanie”