25 dni, ponad 8.000 km drogą lądową, 4 przeprawy promem, w tym dwie z noclegiem na statku. To bilans naszej podróży dookoła Skandynawii. Przeżyliśmy piękne chwile i choć pod koniec podróży byliśmy strasznie zmęczeni, nie wahalibyśmy powtórzyć tą podróż jeszcze raz. Oto nasze TOP 5 atrakcje w Skandynawii, czyli rzeczy, które trzeba koniecznie zobaczyć podróżując do kraju Wikingów.
TOP 5 atrakcje w Skandynawii
Półwysep Skandynawski objechaliśmy na przełomie czerwca i lipca, kiedy to słońce świeci 24 h na dobę, flora i fauna pokazuje swoją krasę w całej okazałości, a komary w północnej Finlandii nie dają wyjść z samochodu. Zobacz jakie miejsca skradły nasze serca.
1. Spacer nocą przy blasku słońca na Przylądku Północnym Nordkapp
Naszą listę z TOP atrakcje w Skandynawii otwiera nocny spacer na Przylądku Nordkapp. Na północy półwyspu Skandynawskiego jest taki czas, kiedy to słońce nie chce położyć się spać. Zjawisko to znane jest pod nazwą dnia polarnego i występuje na Przylądku Północnym Nordkapp od 14-tego maja do 29-tego lipca. Słońce zatrzymuje swój bieg tuż nad linią horyzontu, aby za chwilę zacząć znów swoją wędrówkę ponad morzem.
E-BOOK
ROAD TRIP PRZEZ NORWESKIE FIORDY
Gotowy plan podróży po najpiękniejszych fiordach Norwegii
Promienie północnego słońca oświetlające strome klify Przylądku Północnego mają w tym czasie magiczną energię. Spacer wzdłuż brzegów klifów, kiedy to zegarek wskazuje grubo po północy, a słońce i ostry wiatr smagają twoją twarz jest niesamowitym wrażeniem. I choć powinno się być zmęczonym po całym dniu, północne słońce dodaje tyle energii, że ma się wrażenie, że dzień się dopiero zaczął.
2. Sztokholm i Muzeum Vaza
Kolejną Top atrakcją w Skandynawii jest stolica Szwecji: Sztokholm – jedno z najpiękniejszych miast Europy. Oczarowało nas nie tylko jego piękne położenie na 14 wyspach, ale także wspaniale zachowana Starówka i jedyne w swoim rodzaju muzea.
Jedno z nich Muzeum okrętu Vaza to unikalne w świecie muzeum morskie. Głównym eksponatem jest tutaj olbrzymi okręt wojenny z 17-tego wieku, który wydobyto po 333 latach po jego zatonięciu z otchłani morskich. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że pomimo trzech wieków w wodzie statek zachowany jest w 95% w oryginale! Byliśmy pod wrażeniem jego potęgi i kunsztownych rzeźb zdobiących statek. Cały okręt to prawdziwe dzieło sztuki, a jego historia zapiera dech w piersiach.
3. Rejs promem Sztokholm–Helsinki
Podróżując dookoła Skandynawii wcześniej czy później trzeba skorzystać z przeprawy promem. Podróż promem, to nie tylko zwykły środek transportu, ale też wspaniały sposób na poznanie okolic z innej strony i relaks na pełnym morzu.
Z promu w czasie naszej podróży korzystaliśmy cztery razy. Jednak najpiękniejszą przeprawą był rejs ze Sztokholmu do Helsinek. Trasa promu wiedzie przez Archipelag Sztokholmski – przepiękną krainę wysp i wysepek, na których Szwedzi mają swoje domki letniskowe.
Nocą z naszej kajuty mogliśmy obserwować kolosalne promy i tankowce, które jakby znikąd pojawiały się na horyzoncie. Także wpłynięcie do portu w Helsinkach jest niesamowitym wrażeniem. Ogromny prom na swojej trasie zgrabnie przeciska się przez kolejne wysepki i wpływa prawie do samego centrum miasta, nad którym góruje biała katedra.
4. Lofoty i miasteczko Henningsvaer
Lofoty były zawsze moim marzeniem. Kojarzyły mi się z czymś niedostępnym i ulotnym. Wyspy otacza jeden z najsilniejszych prądów morskich świata z potężnymi wirami, o których pierwszy raz przeczytałam we słynnej powieści Juliusza Verne`a „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”.
Lofoty to górzyste wyspy ze szczytami, które niemal pionowo wpadają do otchłani morskich. Wydawać by się mogło, że jest niemal niemożliwe, aby mieszkali tam ludzie. Większość z wysp jest bezludna, ale na tych zamieszkałych kwitnie życie. Szczególnie przypadła nam do gustu osada rybacka Henningsvær. Raj dla wędkarzy i koneserów dorsza. Henningsvær z racji położenia zachowała do dziś swój oryginalny charakter: wąskie uliczki, domy na palach, drewniane mostki i drewniane rusztowania do suszenia ryb.
5. „Złoty szlak”, czyli Trasa Geiranger–Trollstigen (Rv 63)
Niepowtarzalne widoki, spektakularne fiordy i wodospady, zapierające dech w piersiach punkty widokowe i zjawiskowa Droga Trolli, to wszystko czeka na was na słynnym Złotym Szlaku. Jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych tras w Norwegii, ale i też najbardziej turystyczna.
Trasa ta jest otwarta od maja do października, więc nic dziwnego, że w tym krótkim okresie następuje kumulacja odwiedzających. Jeśli więc nie lubisz tłumów turystów, to główne atrakcje trasy jak droga Trolli i fiord Geiranger warto odwiedzić późną porą (po 23:00). Słońce porą letnią nie znika za horyzontem, więc jest to świetny czas na zwiedzanie.
To są nasze TOP 5 atrakcje z podróży dookoła Skandynawii. Może i ciebie zainspirują do podobnej podróży. A w następnym wpisie opiszę, co byśmy zrobili lepiej i podzielimy się praktycznymi wskazówkami dla wszystkich podróżujących na czterech kółkach po Skandynawii.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.