Co jest jedną z największych atrakcji USA i jednym z naturalnych cudów świata? Odpowiedź jest prosta: Wielki Kanion Kolorado. Jego historia powstania zaczęła się 17 mln lat temu. Stojąc na jego krawędzi ma się wrażenie, że jest się w jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na ziemi.
Historia powstania kanionu
Wielki Kanion Kolorado leży na terenie jednego z najstarszych parków narodowych w USA. Powstał on na skutek wypiętrzenia Wyżyny Kolorado i zdolności architektonicznych przepływającej przez nią rzeki o tej samej nazwie. W pionowych ścianach kanionu prześledzić można prawie 2 mld lat historii Ziemi. Obecnie w najgłębszym miejscu Wielki Kanion Kolorado mierzy sobie 2133 metrów, ma długość 349 km. W najszerszym miejscu liczy 29 km, a w najwęższym zaledwie 800 m.
South Rim i North Rim
Większość turystów przybywa do Wielkiego Kanionu od jego południowej krawędzi South Rim, która dostępna jest przez cały rok. Niewielki procent turystów odwiedza jego północną stronę North Rim, która oddalona jest od południowej tylko niecałe 16 km w linii powietrznej. Drogą lądową przejazd samochodem z południa na północ zajmuje jednak aż 5 godzin, ponieważ jedyne drogowe połączenie między obiema krawędziami możliwe jest przez most Navajo Bridge, niedaleko miasteczka Page. Można wybrać się też na piechotę szlakiem North and South Kaibab Trails (34 kilometry).
Północna krawędź Wielkiego Kanionu jest wyżej położona i co za tym idzie gorzej dostępna niż południowa. Z powodu ciężkich opadów śniegu jedyna droga dojazdowa zamykana jest w zależności od pogody od połowy października do połowy maja.
Z racji, że nie lubimy turystycznych kociołków, decydujemy się na poznanie kanionu od jego północnej i dzikszej strony.
Na końcu Cape Royal Road, drogi wiodącej wzdłuż północnej krawędzi kanionu znajduje się Angels Window, naturalny łuk skalny z spektakularną platformą widokową.
Najwyższy punkt północnej krawędzi kanionu to Point Imperial 2683 metrów n.p.m.
Pionowe ściany kanionu odsłaniają prastare skały od prekambryjskich (1,8 mld lat) po permskie (260 mln lat). Każda seria warstw skalnych ma inny odcień. Znaleźć w nich można skamieniałości pierwotnych glonów, drzew, morskich muszli a nawet szczątki dinozaurów.
Informacje praktyczne:
Bilet wstępu: 25$ za samochód, bądź 12$ od osoby, jeśli po parku porusza się pieszo bądź na motocyklu, czy rowerze. Bilet wstępu ważny jest 7 dni.
South Rim, południowa krawędź kanionu otwarta jest 24h na dobę w ciągu całego roku. Szczególnie w czasie letnich wakacji jest też bardziej zatłoczona.
North Rim, północna krawędź kanionu otwarta jest od połowy maja do połowy października. Tylko 10% z odwiedzających Wielki Kanion trafia nad jego północną krawędź. Dlatego też ta część kanionu jest bardziej dzika, spokojna i ciekawsza.
Noclegi w okolicach Wielkiego Kanionu są bardzo drogie i zarezerwowane na parę miesięcy przed. Polecić możemy motel Jacob Lake Inn, położony jakieś 40 mil od North Rim. Pokoje są małe, ale czyste i przytulne. Cena 130 USD za nocleg.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania?
Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Super się czyta, piękne zdjęcia
dziękuję 🙂